שרון נחמני
איזון. בריאות. פריון

תחומי הטיפול

מהם תחומי הטיפול בהם אנחנו מטפלות? 

לאורך השנים שלנו כמטפלות פגשנו מטופלות ומטופלים רבים עם מגוון רחב של בעיות וקשיים אשר הבסיס לבעיות אלה הוא חוסר איזון הורמונלי, חוסר איזון של מערכת העצבים ומקצב לא תקין של מערכת העיכול.
אנו מאמינות כי איזון מערכת העצבים, המערכת ההורמונלית ומערכת העיכול מביאים לפתרון הבעיות מהשורש, לאיזון מיטבי ולאורח חיים בריא.

תחומי הטיפול - פריון
פריון
תחומי הטיפול - איזון הורמונלי
איזון הורמונלי
תחומי הטיפול - עודף משקל
עודף משקל
תחומי טיפול הפרעות במערכת העיכול
מערכת העיכול
תחומי הטיפול - סטרס, הרגעה ואיזון כללי הסבר
סטרס
תחומי הטיפול - סוכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם
תסמונת מטבולית

למגוון הטיפולים:

פריון

תחומי הטיפול - פריון הסבר

בשנים האחרונות, בעולם המודרני בו אנו חיים, כ-15% מהאוכלוסייה סובלים מאי-פריון.
ההגדרה המקובלת ל"אי-פריון" היא העדר יכולת להיכנס להריון אחרי קיום יחסי מין בזמן הביוץ במשך שנה.

כאשר אנו חושבים, שומעים או מדברים על זוג שיש לו בעיות פריון אנו חושבים באופן אוטומטי כי מדובר בבעיה אצל האישה, אולם 1/3 מהמקרים מקורם בבעיות אצל האישה, 1/3 נוסף נובע מבעיות אצל הגבר וה-1/3 האחרון הוא כתוצאה משילוב של בעיות אצל שני בני הזוג.

גורמים לבעיות פריון אצל גברים: ירידה בכמות, איכות ותנועתיות של הזרע, הפרעות הורמונליות, בעיות מבניות, ליקויים גנטיים, עודף משקל, תזונה לקויה, עישון ואלכוהול, תרופות, חשיבה לרעלים, מתח נפשי ממושך, וריקוצלה ואין אונות.

גורמים לבעיות פריון אצל נשים: גיל האישה, חוסר איזון הורמונלי, מחלות שונות של מערכת הרבייה, פעילות גופנית מופרזת, תזונה לקויה, בעיות מבניות, בעיות במערכת החיסון, חוסר איזון של בלוטת התריס, סטרס מתמשך ועוד.

הטיפול הטבעי: תהליך הכניסה להריון מלווה בתעצומות נפש ובמעורבות רגשית. לרפואה הקונבנציונאלית לא תמיד יש פתרון לבעיות אי פריון מכיוון שהיא מתמקדת בטיפול במערכת הרבייה מבלי להתייחס למטופל/ת כמכלול שלם של גוף נפש. הטיפול הטבעי כולל תשאול מקיף, אבחון בכף הרגל, בדיקת מסמכים רפואיים ובדיקות דם כאשר המטרה היא לזהות את מקור הבעיה, לשפר את סיכויי ההיקלטות – ללוות את תהליך הכניסה להריון בצורה הטובה ביותר תוך מענה הוליסטי (גוף / נפש). כלי הטיפול מגוונים – רפלקסולוגיה, צמחי מרפא, תזונה ופרחי באך ומותאמים אישית לכל אחת ואחד.

איזון הורמונלי

תחומי הטיפול - איזון הורמונלי הסבר

איזון הורמונלי זהו מצב בו המערכת ההורמונלית בגוף האדם הינה במצב תקין, הגוף מייצר, מפריש וסופג את כמות ההורמונים שהוא צריך. הורמונים הם חומרים כימיים המופרשים מבלוטות, איברים ותאים (המערכת האנדוקרינית) שונים ברחבי הגוף ומגיעים לאזורים מחוץ למקום היווצרותם על מנת להעביר מסרים בצורה כימית.

לחוסר איזון הורמונלי סיבות רבות ומגוונות החל מתזונה לקויה או חסרה, אורח חיים לחוץ ומתח נפשי, עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול, חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני, דפוסי שינה לא נכונים, חשיפה לרעלים וכמובן תרופות והורמונים כמו גלולות למניעת הריון ועוד, אשר משבשות את הכימיה של הגוף.
נערות ונשים בגילאי הפוריות אשר סובלות מחוסר איזון הורמונלי חוות תופעות ותסמינים, אשר לעיתים גם משפיעים על איכות החיים, מכאבי מחזור, מחזור כבד או מועט, אי סדירות במחזור, תסמונת קדם וסתית (PMS), אקנה, שיעור יתר, מיגרנות, שחלה פוליציסטית (PCO), קושי בכניסה להריון, תסמיני גיל המעבר ועוד.

הטיפול הטבעי: שילוב של תזונה מותאמת אישית, צמחי מרפא ברקיחה אישית והקפדה על אורח חיים בריא יוביל לאיזון הורמונלי ולאיכות חיים טובה יותר.
צמחי מרפא הם שיטת הטיפול העתיקה בעולם והם נחשבים לבעלי תכונות המאזנות ומשפרות את תפקוד מערכות הגוף.
מחקרים שונים הראו כיצד צמחי מרפא כגון שיח אברהם (Vitex), קוהוש שחור (Cimicifuga racemosa), ויתניה משכרת (Withania somnifera), ועוד רבים אחרים יכולים להוביל לאיזון הורמונלי, לצמצם ואף להעלים סימפטומים של חוסר איזון הורמונלי מהם סובלות נערות ונשים רבות.

עודף משקל

תחומי הטיפול - עודף משקל הסבר

עודף משקל או השמנת יתר הם מצבים בהם כמות השומן בגוף ומשקל הגוף גבוהים מהרצוי.
ארגון הבריאות העולמי מגדיר כיום את ההשמנה כמגפה וכמחלה כרונית מתקדמת ונשנית עם השלכות בריאותיות קלות עד חמורות, ביניהן: סוכרת, יתר לחץ דם, התקפי לב, שבץ מוחי, דום נשימה בשינה, מחלות ריאה, כבד וכליות מחלות מפרקים ועוד.
מדד BMI : ניתן לחשב את המשקל הרצוי, התקין באמצעות מדד (BMI (Body Mass Index, אשר מחושב ע"י משקל הגוף (בק"ג) מחולק לגובה (במטרים) בריבוע.
BMI קטן מ־18.5 מוגדר תת־משקל. קיים סיכון להפרעות תפקודיות ובריאותיות.
BMI בין 18.5 ל־24.9 מוגדר משקל תקין.
BMI בין 25.0 ל־29.9 מוגדר עודף משקל (Overweight). כבר בטווח הזה קיים סיכון לבריאות.
BMI בין 30.0 ל־39.9 מוגדר כהשמנת יתר (Obesity). בטווח הזה הסיכון לבריאות הוא משמעותי.
BMI מ־40.0 ומעלה מוגדר השמנה קיצונית (Morbid Obesity). בטווח הזה הסיכון לבריאות הוא רב מאוד.
גורמים: תזונה רווית שומנים ופחמימות, חוסר פעילות גופנית, מחלות שונות, תרופות, הפרעות הורמונליות, גורמים פסיכולוגיים וכלכליים, חברתיים, אכילה רגשית וגנטיקה.

הטיפול טבעי: הטיפול מותאם אישית לכל מטופל, בהתאם למצבו הבריאותי ובדיקות דם עדכניות. הטיפול יכלול שינוי תזונתי מהותי (לא מדובר בדיאטה) ושינוי בהרגלי החיים המבוסס על הרגלי תזונה מיטיבים ותזונה טבעית לא מעובדת.
הירידה במשקל תהיה איטית ומבוקרת עם ליווי צמוד, מתכונים קלים, בריאים וטעימים ובשילוב פעילות גופנית.

הפרעות במערכת העיכול

תחומי טיפול הפרעות במערכת העיכול הסבר

מערכת העיכול מורכבת מאיברים רבים, החל מחלל הפה ועד לפי הטבעת. איברים אלה אחראים על קליטת המזון, פירוקו לרכיבים וספיגתם במחזור הדם על מנת להפיק אנרגיה ולבנות את הגוף. בנוסף, פליטת שאריות ופסולת שאינם נחוצים.

תהליך העיכול כולל הפרשת הורמונים, אנזימים וחיידקים ההכרחיים לתפקוד תקין.

למרות היותה מערכת חשובה וחיונית לאספקת אנרגיה זמינה לתפקוד ובניית הגוף, במקרים רבים עקב תזונה לקויה ומתח, מערכת העיכול יוצאת מאיזון ויוצרת עומס. כתוצאה, יתכנו חוסרים תזונתיים (ויטמינים, מינראלים), תסמינים רבים ומחלות – החל מצרבות, כאבי בטן, עצירות / שלשול, בחילות, תסמונת המעי הרגיז / רגיש (IBS), ועד למחלות מעי דלקתיות – קוליטיס, קרוהן (IBD), מחלות מפרקים ועוד.

תפקוד תקין של מערכת העיכול הכרחי לבריאות הגוף והיא אחת ממערכות המפתח בטיפול הטבעי.

הטיפול הטבעי: במקביל לטיפול בתסמינים מטרת הטיפול הטבעי היא לאתר את הגורם / מקור הבעיה (מתח, דלקת, רגישות למזונות ועוד). הטיפול כולל המלצות תזונתיות בשילוב עם צמחי מרפא אשר יחזירו את מערכת העיכול והגוף כולו לתפקוד תקין. במידת הצורך יומלץ שילוב של פרוביוטיקה לחיזוק אוכלוסיית החיידקים והמלצות לטכניקות וטיפולי הרגעה (יוגה, מדיטציה, רפלקסולוגיה וכד').

סטרס, הרגעה ואיזון כללי

תחומי הטיפול - סטרס, הרגעה ואיזון כללי הסבר

בחיים המודרניים בהם אנו חיים אין אדם שלא חווה סטרס ועבור רבים מאיתנו הפך הסטרס לשגרת חיים, וברוב הזמן כבר לא מרגישים בקיומו. סטרס, דחק, עקה או בשמו הנפוץ לחץ הינו מצב המאיים על ההומיאוסטזיס של הגוף וגורם לתחושת מועקה. הגורמים לסטרס רבים, הם יכולים להיות פיזיים, פזיולוגיים, פסיכולוגיים, חברתיים או סביבתיים.

התסמינים של סטרס רבים ומגוונים: בעיות זיכרון וחוסר ריכוז, חרדה, דאגה, דכדוך, מצבי רוח משתנים, חוסר שקט נפשי, הפרעות אכילה, מעי רגיז, הפרעות שינה, כאבי שריר ושלד ועוד.

הטיפול הטבעי: סטרס הוא אחד הגורמים למחלות ולכן חשוב מאוד לטפל בו בין אם הוא פיזי ובין אם הוא נפשי. חשוב להזכיר כי הטוב ביותר הוא לנסות ולנטרל את הגורמים לסטרס, אך לא תמיד יש באפשרותנו לנטרלו.  הטיפול הטבעי כולל מגוון רחב של שיטות העשויות במידה רבה לסייע לגוף להתמודד עם מצבי סטרס.

רפלקסולוגיה להרגעה ואיזון, צמחי מרפא המשפרים את היכולת הפיזית והמנטלית של הגוף להתמודד עם מצבי הסטרס, פרחי באך המשפיעים  ומאזנים תדרים אנרגטיים בגוף והמלצות תזונתיות.

סוכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם

תחומי הטיפול - סוכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם הסבר
התסמונת המטבולית היא מכלול של גורמי סיכון הקשורים לעלייה בסיכון לסוכרת ולמחלות לב וכלי דם. שכיחות התסמונת עולה במקביל לשכיחותה העולה של מגיפת ההשמנה. איפיונים כלליים של התסמונת הם השמנה בטנית, עלייה ברמת טריגליצרידים וכולסטרול, לחץ דם גבוה מ־130/85, עמידות לאינסולין (טרום סוכרת) וכבד שומני. עמידה בשלושה מתוך ששת הקריטריונים, כאשר אחד מהם הוא השמנה בטנית, משמעה שהאדם סובל מהתסמונת מטבולית. גורמי הסיכון להופעת התסמונת הם עלייה בגיל, חוסר פעילות גופנית, עישון, שתיית אלכוהול מופרזת, תזונה עתירת "ג'אנק פוד", פחמימות ומזון מן החי. הטיפול הטבעי: הטיפול היעיל והטוב ביותר הוא שינוי באורח חיים הכולל שינוי תזונתי (לא דיאטה) מותאם אישית בהתאם למצבו של כל מטופל (משקל, בדיקות דם וכד'), הקפדה על פעילות גופנית ובמידת הצורך התאמת פורמולת צמחים אישית. חשוב לציין, כי ירידה במשקל של 10% ממסת הגוף, משפרת כבר את מידת העמידות לאינסולין ואת ערכי לחץ הדם.